Господи і Владика мого життя, не давай дух на лінощі, смуток, славолюбство і пустослівство. Але дух целемудрості, смиреномудрості, терпіння і любов даруй мені, Твоєму рабу. Ей, Господи Царю! Даруй мені прощення моїх прогріхів і да не осуджую мого брата, за що буду благословен во віки віків. Аминь.
Дух на целемудрість, тобто на цілісну мудрість, на цілий здоровий розум, від якого і вийшла чистота. То є дух, через який ми перемагаємо дух лінощів.
Смиреномудрість означає не просто смирення, але смиренний розум, смиренне серце, подібне Христу Який казав: " Прийдіть до мене всі стурбовані і обтяжені і Я вас заспокою, візьміть від Мене згори і отримаєте це від Мене, якщо кроткий і смиренний в серці" (Мат.11:28-29). Тобто смирення на серці, смиреномудрість перемагає смуток, якщо смуток є плодом на гординю, плід високої думки про себе і то не бачиться в нас поки нещастя не відкриє нашу неміч. А через смирення і призив на Божу благодать, від якої єдиної живем і через яку єдину можем врятуватися, преобрести той дух на смирення і позбавитися духу смутка та відчаю. Єдинний чистий і цілосний розум є вільний від духа смутку..
Дух на терпіння. Варто пригадати притчу сіяча,за сімена,які падали на добре землю і дали плід-"одне сто, друге шісдесят, а друге тридцять" (Мат.13:3-9). Така як наше серце є добра земля, яка приносить плід на терпіння а не на скупердяйство, себелюбство чи властолюбство, але терпіння, смирення з чистотою, в ньому виростає слово Боже. Дух на терпіння є потрібним даби навчити нас волі Божої а також Божої мудрості, а не наші самолюбиві мрії.
Дух на любов. Тут немає потреби для розьяснення-за любов говоримо в останню чергу, тому що це є вінець на всі чесноти, по думам святого апостола Павла любов є вища чим віра і надія. А святий апостол Йоан Богослов каже, що Бог є любов (1Йоан.4:8,16). В другій країні ми згадуємо за любов до рідного краю, тому ті, що були перші стануть останніми в Божій любові. Бажання любити Бога, лежить в основі християнського життя. Істинно, апостол казав:"Все нехай у вас починається з любові" (1Кор.16:14) яка починається з недосконалого бажання любити чистою, смиренною, терпеливою, божественною любовью, яка показує намір удосконалюватися в Христі.
Відредаговано: 11.07.2022