Розділ 4
Перетерпи, лід розтопи,
Не всім прощай, а їй прости.
Вона ж душа, вона це ти.
(І. Шинкарук “Тебе не зрадила душа”)
З тих пір минув рік і Сергія встигли заочно поховати, коли знайшли у полі погризений рюкзак, а поряд з ним - дробовик Петра. Отця вмовляли панахиду по загиблому відспівати, та Іоанн відмовився. Сказав, доки слідчі не нададуть офіційних доказів, доти не можна.
Світланка народила маля, а Василь зробив їй пропозицію руки і серця. Вже і дату весілля запланували: 21 січня, тоді ж і немовля охрестять.
Аж тут новина. Мрець з того світу повернувся. Сергій з’явився, наче нізвідки, розтривоживши уми сільських плітникарок. Одні кажуть, що хлопець був у рабстві Білої відьми, інші - що Лія не відьма, а свята Богородиця, бо стільки див трапилось. Петро протверезів і вже рік не п'є, та й інші чоловіки теж, тому-то цей бізнес у селі зачах. Кажуть, що з часу появи Білої пані кури несуть яйця з двома жовтками, худоба дає подвійний приплід, а знищений морозами яблуневий сад вродив небувалий урожай яблук. Кажуть, що Юлька - янгол Богородиці, і що Секлета, коли це взнала, з переляку кинула відьмувати і регулярно сповідується і причащається у церкві. Кажуть, що сьогодні пані Лія терміново виїхала з села, покинувши речі, і Юльку з собою до міста забрала. Кажуть, що Сергій, наче привид, ходить по селу, як неприкаяний, і нікого не впізнає. Навіть до батька не зайшов.
Під магазином черга. Сергій теж тут. Сон, як рукою зняло.
— Світланко? Ходімо до отця Іоанна колядувати. — хлопець горнеться до дівчини, але вона різко відпихає його і прикривається дитячим візком.
— Твоя дитина? Невже? Коли ти встигла її народити, ти ж тільки що сказала, що не вагітна?
— Відкрий очі, Сергію, уже рік минув, друге Різдво на носі. Де ти вештався увесь цей час, мені байдуже, бо я заміж виходжу. Мені Василь пропозицію зробив, ось! - дівчина демонструє руку з каблучкою на пальці.
— Так це дитина Василя? Зараз піду і вб'ю його, гада.
— Не треба, Сергію, не гніви бога, краще повертайся туди, звідки прийшов, і не псуй мені різдвяного настрію. Не йди за мною, я не хочу.
— Стій, Світлано. — Сергій впритул підходить до дівчини і благально зазирає у вічі:
— Нехай буде так, як ти хочеш, я не буду вам з Василем заважати, ходімо поколядуємо, і я поїду, щоб очі тобі не мозолити.
Дівчина сіпнула візок, і задумалась. Орлиний ніс, точені скули, сірі проникливі очі, тонкі вольові губи. Сергій досі зводить її з розуму, як колись.
Маля у візку захникало.
— Добре, Сергію, ходім до отця, але це востаннє, потім ти назавжди щезнеш з мого життя. Я б не йшла, але Іванко змерз, треба памперс змінити, а додому далеченько йти.
Світланка тріпнула темним волоссям і штовхнула візок перед собою:
— Снігу намело, ні проїхати, ні пройти, ще більше, ніж минулого Різдва.
— Дай я покочу, — командує Сергій — і, не чекаючи на згоду, хапається за ручку і пхає візка, вгрузаючи колесами у глибокий сніг. Маля затихає, напевно, заснуло.
Мовчки дійшли до господи отця Іоанна. Він помітив пару ще здалеку, і ані трохи не здивувався. Взяв дрова і неквапом підійшов до воріт:
— О, молодь! Колядувати? Заходьте, не стидайтеся, я вам гостинців приготував, як же без гостинців.
— Та ми… теє… так, колядувати. — вичавив Сергій. Поколядуємо, і я поїду.
— Чому? Ви ж ніби-то повінчатися збиралися та дитинку у мене похрестити?
— Не вигадуйте, отче Іоанне, ви нічого не знаєте. У мене дитина не від Сергія, і взагалі, я заміж за Василя виходжу.
— Ну, що ж, не від Сергія, то й не від Сергія, — блимнув очима отець. — Тобі видніше, Світланко. Так ви колядувати будете, чи одразу за стіл?
— Дякуємо, отче, за стіл не треба, не той настрій. — відмовилась Свєта. — Швиденько поколядуємо, і підемо. Сергію, яку будемо співати?
— Звісно, яку, «Нова радість стала», зовсім без радості у голосі зітхнув Сергій.
— Добре, ти починай, а я підхвачу.
Високий чоловічий контртенор злився із дівочим сопрано:
— Нова радість стала, яка не бувала. Над вертепом зірка ясна на весь світ засіяла…
Коли колядку було доспівано, отець Іоанн подякував, вручив солодощі, а дитині іграшку, і на прощання дав поцілувати срібний хрест спочатку Сергію, а потім Світланці. Тоді несподівано закашлявся, відпив води з горня, прочистив горло, і урочисто запитав:
— Сергію, ти кохаєш Світлану?
Хлопець не відразу зрозумів, куди хилить Іоанн, але щиро і з запалом відповів:
— Усім серцем кохаю, хіба ж ви не знаєте?
— А ти, Світланко? Чи кохаєш Сергія? Стій, не поспішай з відповіддю, подумай добре, я не підганяю.
Священник узяв на руки маля і почав читати пестушку:
— Густий ліс, — погладив волоссячко,
Чисте поле, — попестив лобик,
Дві топольки — торкнувся брівок,
Два вікна — торкнув очі,
Бом-бом булька — натиснув на носик,
Лепетулька! — доторкнувся до ротика.
Маля щасливо посміхнулось і весело заагукало. Очі Світланки наповнились слізьми і вона розчулено промовила:
— Моє ж ти маленьке сонечко, як же я тебе люблю, Іванку, — подумала хвильку і вже потім тихо додала: — і Сергія люблю…
— Що ти сказала, Світлано? Я не почув.
Юнака, наче струмом ударило:
— Світланко, ти щойно сказала, що кохаєш мене, я правильно почув? Справді кохаєш? О, Боже, дякую тобі за все, що ти для мене робиш! Невже можна відчувати більше щастя, ніж у мене вже є? Скажи правду, Іванко - мій син? Так?
Дівчина примружила очі, і в них засвітилося молочно-золотисте сяйво:
— Таки, правда, Сергію. Який же ти дурник у мене. Невже одразу не зрозумів, що Іванко - твій рідний син? Ні, не так сказала, наш син! Твій, і мій.
Сергій з внутрішнім трепетом у серці незграбно узяв маля на руки і пригорнув до грудей, а потім міцно поцілував кохану у вуста.