Найвiдомiшим повстанням проти iмперських порядкiв було повстання 1916 року. З якого , не без пiдставно , i починають вiдлiк басманства, як i кiнця росiйськiй iмперiї.
До двадцятого століття, положення народів Середньої Азії дещо змінилося. Законодавство росіяни не чипали. Як були мусульманські закони, так і лишалися. Окупанти стали розвивати бавовняну промисловість. Її вирощування надали місцевим.
Після масштабного повстання 1896 року, коли поспалювали церкви, часто разом з попами в середині, церква особливо не сувалася. Після цих подій , релігіозні осередки перенесли в міста , пiд захист гарнізонів , та територію колоністів.
На цьому плюси завершено . Росіяни , як вже було сказано, взялися за бавовняну промисловість. Для цього будувалися заводи, прокидалися шляхи, виростали міста. Але місцевим відводилася роль виключно сировинної бази.В містах всі, від двірника до мера , були росіянами. Навiть вихресту , колишньому мусульманину який накинув на себе ярмо Христа , влаштуватися на завод чи залізницю було нереально.
Столипінська аграрна реформа 1906 року, привела до нової навали окупантів. Колоністи , як вони себе називали , удаючи що їдуть в незаселені краї, також не прибавляли прихильності до росіян. В одній Киргизії , по даним перепису 1913 року , росіяни мали в розпорядженні 4,5 мільйони "кращих земель".
Пiд цим терміном розумілися землі , де можливо вирощування пшениці та городини. Для цього була прокладена система зрошувальних каналів, що стало ще одним каменем розбрату . Для її побудови міняли річище рік. Лишаючи місцевих часто взагалі без води.
Перша світова війна лишень все ускладнила. Безоплатна мобілізація коней. Просто приходили , та забирали. Дорожнеча , падіння цін на бавовну, i абсолютно не бажання адміністрації вирішувати проблеми місцевих.
Вибухнули повстання в 1916 роцi . 25 червня імператор Микола II підписав наказ про набір до війська 390 000 "інородців" з Киргизстану. Виникло відразу два питання - чому саме "інородців" ( на росіян колоністів мобілізація не розповсюджувалася ) i чого саме з Киргизстану? На цi питання , було дано просту відповідь - тому що.
Формально їх мобілізовували "для робіт у військовому комплексі " розшифровувалося це так - окопи рити будете. Але вже тоді в це ніхто не вірив. Всі чудово розуміли , що відправлять їх на фронт. До того ж Росія воювала з Туреччиною. А мусульмани з мусульманами не дуже хочуть воювати.
Є ще одне , так дрібничка - по законах Російської імперії , мусульмани були звільненні від військової повинності. Для росіян , закони " то таке" . Але свої п'ять копійок в полум'я народного невдоволення внесло.
Плюс російські колоністи підсуєтилися. Як тільки проходила мобілізація в певний регіон, забирали чоловіків, приходили російський , тi якi "Ми вне политики" ,i викидали з домiвок дiтей , старих , жiнок. Забираючи собi землю мiсцевих.
Спочатку були цілком мирні мітинги, на які урядовці просто махали рукою. Ну вийшли страйкувати , хай бастуют. Ми своє робити будемо. Тоді перейшли до більш радикальних дій - перерізали телеграф ,пошкоджували залізничне полотно , палили урядові установи. Повстання дуже швидко перекинулося інші мусульманські регіони.
Влада з цим миритися не стала. В повсталі райони було введено війська. Командування операції було покладено на полковника Iванова. Він дав наказ - стріляти по людях , руйнувати житло , забирали знаряддя працi.
Заходячи в аули. Спалювали добавки, убивали людей , гвалтували жiнок , забирали все що припадало до ока. Типова операція російської армії.
Люди не змогли організувати гідну відсіч окупанту. В результаті 40% всього населення Киргизстану закинули від рук російських карателів. Умови життя стали нестерпними. Росіяни фактично узаконили мародерство, відбираючи все що приглянулся в місцевих. 300 000 корінного населення Середньої Азії втекло до Китаю та Афганістану. Знищені поселення , навiть у двадцятих роках були в руїнах.
Тоді то й відбувся перелом. Розрізнені групи , які виступали з різними інтересами ( одних не влаштовували "розподiл " землі, інші хотіли допуску до більш престижної роботи в містах ,третi виступали проти церкви) чітко визначили свою мету - звільнення з пiд російської окупації.