Додаток до ІІІ списку
Гораполлон
ІЄРОГЛІФІКА
як зображували вічність
Щоб зобразити вічність, малювали сонце і місяць, адже це вічні світила. Інакше бажаючи зобразити вічність, малювали змія, хвіст якого схований під рештою його тіла, якого єгиптяни називають урей (що по-грецьки василіск), і виготовивши його з золота, вінчають ним богів. Єгиптяни кажуть, що вічність позначають цієї твариною ось чому: існує три види зміїв, двоє смертні, а цей один безсмертний. Може він убити будь-яку іншу тварину, тільки дмухнувши на неї, навіть не кусаючи. Через це, вважаючи його владикою життя і смерті, вінчають ним голови богів.
що мали на увазі, зображуючи песиголовця
Бажаючи позначити місяць, чи ойкумену, чи письмена, чи жерця, чи гнів, чи купіль, малювали песиголовця.
Чому Місяць. Тому що ця істота виказує співпереживання кон’юнк-ціям цього божества. У той час, коли місяць у кон’юнкції з сонцем стає невидимим, самець песиголовця нічого не бачить і нічого не їсть, падає на землю в задумі, ніби сумуючи через викрадення місяця; його самиця через те, що теж нічого не бачить і через такі страждання самця, з тієї ж причини кровоточить. Через це і донині в святилищах годують песиголовців, адже від них дізнаються про кон’юнкції сонця і місяця.
Чому ойкумену. Бо кажуть, що існувало сімдесят дві старожитні країни ойкумени. А песиголовець, якого годують і яким опікуються при храмах, помирає не в один день, як інші тварини, але якоюсь частиною кожного дня, і її жреці ховають. Решта ж його тіла ще жива. Тільки коли сповниться сімдесят два дні, тоді вмирає повністю.
Чому письмена. Тому що існує порода єгипетських песиголовців, які володіють письмом. Коли до храму вперше приводять песиголовця, то жреці дають йому табличку для письма із писалом і чорнилом, аби пересвідчитись, чи дійсно він належить до породи, що знає письмена, і чи вміє їх писати. Також ця тварини посвячена Гермесові, покровителю усіх письмен.
Чому жреця. Тому що песиголовець від природи не вживає ні риби, ні страви з неї, як і жрець. Народжується він уже обрізаним, і жрець повинен пройти обрізання.
Чому гнів. Тому що ця істота найгнівливіша з-поміж усіх.
Чому купіль. Тому що інші тварини, заживши купелі, виглядають брудними, і лише песиголовець пливе до того місця, куди йому треба дістатися, зовсім не набираючи бруду.
як зображували писаря священних знаків
Писаря священних знаків знову, чи віщуна, бальзамувальника, печінку, запах, сміх, чхання бажаючи позначити, малювали собаку.
Писаря священних знаків так зображають, бо тому, хто має намір досягти в цій справі довершеності, треба багато займатися, весь час «вигавкуватися» і шаленіти, нічому не радіючи, зовсім як собака.
Віщуна – бо собака споглядає статуї богів більше, ніж інші тварини, як той віщун.
Бальзамувальника, бо і він так само споглядає оголені і розчленовані привиддя, які він хоронить.
Селезінку, бо ця тварина має її найлегшою з-поміж усіх інших. І якщо смерть чи божевілля находить на неї, то через селезінку. І ті, хто готує цю тварину до поховання, здійснивши обряди, зазвичай самі починають слабувати на селезінку.
Чому запах, сміх, чхання. Тому що ті, хто зовсім заслаб на селезінку, не здатні ні відчувати запахів, ні сміятися, ні чхати.