Село Іванівка хоч і невелике, зате розтяглося на два кілометри. Назву свою здобуло ще з козацьких часів. Заведено тут: що не народиться хлопчик – то й Іван. Підростають діти, розлітаються по світу, а Іванів не меншає – на те й село Іванівка.
Як же розрізняти тих Іванів? — спитаєте ви. Вам скажуть: дуже просто — Іван Маріїн, Гальчин, Оленин... А як ще малий — то по материному імені: Ванько Христин, Ванько Веклин...
Знаменита Іванівка ще й тим, що на її околиці — велике болото, Крижнівським називається. Мабуть, через те, що дикі селезні — крижні з качками — облюбовують після теплих країв саме цей куток. Мисливці не часто їх тривожать, більше йдуть по степах, бо зайці вже дихати не дають: гризуть кору на яблунях, ласують капустою та морквою, стрибають по баштанах, вишукуючи солоденькі диньки.
Так отож про болото. Води в ньому наче й мало, а підступає крізь траву на великій ложбині. Пастухи глядять корів, завертають від принадної зелені, бо вже не одна застрявала так, що тягли всім селом. І вдень, і вночі тут кумкають жаби, рояться комарі, довгоногі водяні жуки, кружляють метелики та стрекози.
Справжня вигода тому, хто живе неподалік від болота. Розводять гусей та качок і думки не мають, чим їх годувати. Тільки тоді, коли морози зроблять болото дубленим та прозорим, — крізь кригу видніються замерзлі дрібненькі рибинки, які вчасно не сховались на глибину – можна забувати про дармову годівлю. Зате доступним стає очерет. Сюди приходять дядьки, ділять болото на ділянки та й вирізають гнучкі стебла. Висушать, обіб'ють, обберуть зайве і доручають готове тим, хто вміє хату перекрити.
Крижнівське болото дало назву й околиці села — Крижнівщина. Звідси школярикам в усі часи було далеко добиратися до школи. їх возили вантажною машиною, вкритою брезентовою халабудою, разом з колгоспними механізаторами. Машина гуркотіла вулицею дуже рано — спізнилися, ніхто не гукатиме, добирайся, чим хочеш.
В один із таких ранків, як відгуркотіла машина з краянами, до болота спускалась Настя Гнидиха. Тут, хоч і вкривалась памороззю прибережна трава, часто залишалось на ночівлю нерозумне домашнє птаство. Собаки валували в дворах, чуючи дух огидних степових лисиць, а гуси та качки — байдужісінькі.
Десь заблукав Настин селезень, ще звечора помітила, та не схотіла поночі його шукати. Баба, підбираючи довгу спідницю, обережно переступала через рівчачки та горбочки, видивлялась по очеретах свого клятого заброду. Раптом їй вчулося, наче хтось скавулить, тоненько виє, мов собака. Настя зсунула хустку. Відкрила вухо: таки ж виє! Може, вовк забрів та застряв у болоті? От капосний! Мабуть, він і селезня прибрав, ненажера!
Баба пішла на те виття, виламавши довгу очеретину. Ближче, ближче і... остовпіла. Біля самісінького берега, біля скаламученої води сиділа Нінка Дережиха — повнотіла молодиця у полинялій в'язаній кофті із закасаними рукавами. Із її скривлених уст, просто із розстебненої груднини виривався тоненький стогін. Вона плакала, розхитуючись у такт своїм невеселим думкам і риданням. Її страждання в такий ранній час могло бачити тільки болото з байдужими жабами і сонними крижнями.
- Ой, господи, за що караєш? – голосила, сидячи на примерзлій траві Дережиха. – Мамка ж казали, що погуляє та й вернеться... Ой, пропала моя бідна голівонька. Залишилась я сама, навіть синочків не пожалів, подався до неї...
Настя сховала своє вухо під хустку, обережно наблизилась до Нінки:
- Свят, свят, молодице. Чи ти не топитись надумала?
Нінка здригнулась, оглянулась на бабу і сховала обличчя в почервонілі закляклі долоні:
- І-і-і... — чулося жалібне ридання. — Якби хто знав... Якби хто знав!
- Та знали ми всі, — підійшла ближче Настя і обняла жінку, присідаючи поруч. — Гуляв твій Іван з бухгалтершою, хай їй трясця! Завагітніла вона, ходила, як гора... Ні совісті, ні сорому їй нема...
- Еге ж! Так ви ж знаєте, що сьогодні вночі вона народила двійню! Ой, горечко ж мені! — ридала далі молодиця. — Послала я старшенького. Біжи, кажу, до батька, хай вертає додому, хай та кролиця сама вигляжує свій виводок! Надіялась, що поки забирать породіллю, — він одумається! А Йван обняв синочка, плаче і приказує: може б, раніше й вернувся, а зараз, дитино моя, оставайтесь із матір'ю... Я, каже, пов'язаний назавжди! Горе мені, горе! — хиталася далі усім своїм повним тілом згорьована Нінка. — Як же далі жити?
- Не ти ж перша, рибонько, не ти й остання, — хрипко промовила Настя. — Пішли з берега, бо застудишся. Діти вже в школі?
- Вивела їх до машини, а сама оце тут, — схлипувала Дережиха. — Ладна прощатись зі світом...
- Хай Бог милує! Таке надумала... Чи це ж мислимо? А діти? Кому вони остануться? Важко тобі, Ніно, ніхто не позаздрить. Але ж ти знаєш, живуть жінки без чоловіків та й виживають... І діток у люди виводять. Тільки безсердечні в дитбудинок віддають...
- Ні! Я не віддам! — хапнулась за розхристану кофтину Нінка. — Хоч як буде важко — глядітиму, роститиму! Мої сини ще скажуть батькові, як підростуть!
Що скажуть, Настя не взнала, бо молодиця завернула у свій двір.
Багато розмов ходило по селу: хтось жалів Ніну, хтось, крадькома, Івана... Бо жилось йому, кажуть, непереливки. Та Нінка ласки в душі не мала. Одно товклася та ремствувала, що в людей справжні хазяїни у дворі, а тут... нестелепа та й годі! Усе найми та заплати, бо він зранку до ночі на тракторі, а приходить — то голову до подушки — і вже хропе! Треба сарай крити, зима — на порозі... Зруб в колодязі розхитався... Ворота ставити, а то та хвіртка перекосилася... Жінка, знай, бубоніла, а чоловік знайшов собі кралю аж в іншому селі. За- манув її в колгосп, домовився про роботу. Ще й хату колгоспну їй дали, бо спеціаліст вона — неабиякий. Ото вже Йван і сів, і впав на Галинчиному подвір'ї. Зовсім від власної сім'ї відкинувся. Наче йому пороблено...
Нінці не вірилось. Радилась із матір'ю. Степанида заспокоювала дочку: хай гуляє, колись нагуляється та й прийде. Оце й нагулявся... Поминай як звали!
#9414 в Любовні романи
#2266 в Короткий любовний роман
#3327 в Сучасна проза
Відредаговано: 09.07.2021