Як написати книгу
8 порад як навчитись писати і видати свій бестселер
Ви вважаєте, що лише особлива людина може навчитись писати? Але це не так. Зрозуміло, щоб створити роман необхідно мати гарну уяву, силу волі і вміння присвятити справі всього себе. Якщо у вас є ці якості - прийшов час написати свій бестселер. Ми сформулювали 8 порад, які допоможуть вам написати хорошу книгу.
Читайте, щоб писати
Як стати письменником? Перш за все, потрібно багато читати. «Читайте, читайте, читайте все», - радив Вільям Фолкнер авторам-початківцям. Причому намагайтесь читати різні книги, і не тільки по тематиці, але і, як не дивно, за якістю. Це правда: від не надто хороших книг майбутній письменник одержує не менше практичної користі, ніж від по-справжньому відмінних. Погані книги – це джерело корисного досвіду, який може стати в нагоді в майбутньому. При цьому намагайтесь свідомо звертати увагу на стиль оповіді, авторську манеру і самі основні прийоми. Довжина глав, довжина і ритм абзаців, довжина пропозицій ... Все це важливо.
З чого почати писати книгу
Зрозуміло, з організації робочого місця! Наприклад, автор славетних творів «Сніданок у Тіффані» і «Холоднокровне вбивство» Трумен Капоте називав себе «горизонтальним письменником», так як вважав за краще писати книгу виключно лежачи на дивані. Є відомий факт, що Агата Крісті вигадувала свої історії, лежачи у ванній і поїдаючи яблука. А ось американська письменниця Зеді Сміт завжди працює за комп'ютером без виходу в Інтернет. У будь-якому випадку, тепер, коли часи друкарських машинок і рукописної роботи залишилися в минулому, головний інструмент письменника - ноутбук. Ну а перш, ніж приступити до книги, найкраще почати з плану, про що читайте в наступному розділі.
Напишіть план або накидайте сюжет
З планом або начерком сюжету простіше працювати над книгою, а сам текст виходить більш структурованим. План може бути різним. Наприклад, ваша «мапа думок» або хронологія епізодів. У разі, якщо вам поки важко скласти план всього роману, запишіть ідеї основних епізодів на картки, а пізніше постарайтеся зібрати їх в єдине ціле.
Наприклад, Автор «Лоліти» і «Захисту Лужина» Володимир Набоков завжди спочатку робив записи на картках. Так він міг записувати сцени, не дотримуючись сюжетної хронології і лише потім вибудовувати їх в фабульній послідовності.
Також не зайвим буде розписати ключові риси і характеристики головних героїв. Це дозволить створити персонажів більш яскравими і краще показати їх характери. Вдала ідея - скласти короткі біографії всіх ключових персонажів. І неважливо, що потім ця біографія може взагалі не згадуватися в тексті, головне, що розуміння минулого героя дає автору базу для створення повноцінного образу.
Пишіть кожен день
Намагайтеся неухильно дотримуйтесь цього правила. У вас творча криза чи немає настрою? Все одно пишіть!
«Я писала все своє життя, без зупинки. Іноді це була просто графоманія. Але краще бути графоманом і писати весь час, писати хоч що-небудь, навіть нісенітниці, чим не писати зовсім », - каже Кетрін Менсфілд, найвідоміша письменниця Нової Зеландії.
Якщо ви не вдома, візьміть за звичку записувати свої ідеї на смартфон. Коли працюєте над книгою, хороша думка може наздогнати вас в найнесподіваніший момент, але під вантажем інформації ззовні так само швидко зникнути з пам'яті. Пам'ятайте: хороші ідеї потрібно берегти, а не розкидатися ними!
Не редагуйте текст поки пишете
Не варто редагувати текст в процесі написання, так як в цьому випадку ви втратите кураж і головна думка плавно вислизне від вас. Краще повністю віддатися «потоку», написати 8-12 тисяч знаків «чернетки», ніж паралельно займатися редактурою і отримати всього 3-4 тисячі готового тексту.
Вам не подобається ваша чернетка? Це нормальне явище! Наприклад, американська письменниця Міранда Джулай вважає, що перша чернетка і повинна бути поганою. «Це - найважливіша частина роботи. Необхідно створити чернетку і уявити собі, що вона з глини, з якої належить створити справжній витвір».
Оберіть місце для публікації
Врахуйте, що написати книгу - це лише пів справи. Важливо також її опублікувати і знайти своїх читачів. На жаль, видавництва не дуже шанують книги письменників-початківців, а в рідкісних винятках пропонується сміхотворний гонорар.
Однак не все так погано, як здається на перший погляд. Спробуйте опублікувати свою книгу самі або написати її онлайн на одній з літературних майданчиків. Наприклад, на Litnet, звідки починали свій творчий шлях багато сучасних письменники масової літератури. Чому вони вважають за краще публікуватися на Litnet?
Даніяр Сугралінов, автор популярних книг в жанрі LitRPG, всього за рік пройшов шлях від Litnet до топа на Amazon. Він зазначає, що його бестселеру Level Up дуже допомогла реклама. Дійсно, Litnet активно просуває книги авторів за свій рахунок: в пошукових системах, соціальних мережах і на своєму сайті, де щоденна аудиторія становить близько 300 000 чоловік.
Вікторія Свободіна ще один яскравий приклад. Автор любовних романів, високо оцінила можливість поступової публікації книг, яку надає Litnet. «Книги в процесі немов живі, до них залучається куди більше уваги, є відчуття співпричастя», - вважає вона. Вікторія прийшла на Litnet на зорі своєї письменницької кар'єри і зараз входить в топ авторів порталу, а її романи активно публікуються на папері видавництвами.
І це лише деякі з численних авторів, які розжилися арміями шанувальників на порталі і перед якими вже не стоїть питання: «як заробити письменнику».
Беріть участь у літературних конкурсах
Конкурси на Litnet часто проводяться спільно з найбільшими видавництвами СНД, а в журі є відомі письменники. Безсумнівно, участь в літературних конкурсах - це відмінний шанс показати свій талант і отримати безцінний досвід! Більш того, книги призерів видаються на папері і продаються в книжкових магазинах з бестселерами провідних видавництв.
Вірте в себе
Зрозуміло, кожен письменник тривожиться про те, як його будуть читати, і що подумають про затії друзі з близькими. Важливо вірити в себе. Мабуть, це найголовніше. Не звертайте увагу, коли говорять, що у вас нічого не вийде. Критики були і будуть завжди, але скільки бестселерів вони написали? Тому вірте в свою книгу і дозвольте собі бути трохи зарозумілим. Зарозумілість - найкорисніше якість, яке тільки може бути у письменника. Ви повинні не тільки буквально нав'язувати себе світові, а й вірити в свої сили в ті нерадісні моменти, коли світ не буде вас приймати.