Найбільш цінним у нашому житті є те, що не має ціни. Ну от, я знову вживаю слова, пов'язані із ціною - настільки глибоко сидить ця звичка. Та байдуже! Сьогодні я хочу дізнатися, як отримати те, що не має ціни. Адже, скільки не заробляй грошей, його не купиш.
* * * * *
Автор: Капітане Саєб, чи дійсно те, чому не можна скласти ціну, те, що не купується і не продається, зовсім непідвладне людині?
Саєб: Я пропоную визначитися із словом "підвладний". Чи людина має владу над тим, що не купується і не продається? Відповідь: ні. Люди мають владу тільки над тим, що купується і продається.
Автор: Невже все так безнадійно? Адже відсутність кохання, доброти, відданості, тощо створює у житті порожнечу.
Саєб: Ви маєте рацію. Те, що не має ціни, не можна замінити тим, що купується і продається. Намагаючись зробити це, люди обдурюють самі себе.
Автор: До речі, мені спало на думку, що натхнення теж належить до речей, які не мають ціни.
Саєб: Натхнення не має ціни, а от вправність у певному мистецтві чи ремеслі має свою ціну, яка виражається у вкладеному часі, зусиллях та грошах на навчання. Тим не менше, вправність не може стати заміною натхнення.
Автор: Відсутність вправності теж може створити порожнечу в житті. Людина зазнає невдач, над нею сміються, і від цього їй недобре.
Саєб: Леді, дозвольте мені уточнити. Все, що ви перерахували, не є порожнечею. Сфера життя, у якій не вистачає вправності, може бути заповнена не дуже приємними подіями, але це не є справжньою порожнечею. Відсутність того, що не має ціни, створює справжню порожнечу в душі.
Автор: Я розумію вас. Наприклад, коли в житті немає кохання, жінка відчуває невиразну тугу, породжену порожнечею в душі. Можливо, у чоловіків відбувається так само, просто вони не схильні про це говорити і звертати на це увагу.
Саєб: Чоловіки частіше відчувають порожнечу в душі, коли у них немає справжньої мрії. Тієї, за якою стоїть щось, що не має ціни. Для жінки кохання первинне, мрія вторинна, тому жінки часто мріють про кохання. Для чоловіків мрія первинна, кохання ж є вторинним. У вашому світі навіть є вислів "жінка кохає чоловіка, чоловік любить Бога". Тому чоловіки, які йдуть до своєї мрії, частіше зустрічають справжнє кохання.
Автор: Тобто, мрії і кохання пов'язані між собою?
Саєб: Так само, як між собою пов'язані жіночий і чоловічий початок.
Автор: Яким чином жінці зустріти своє кохання, якого поки що немає? Або ж є, та воно є невзаємним.
Саєб: Спочатку маємо визначити загальний принцип. Кохання - це те, що не має ціни, вірно?
Автор: Саме так.
Саєб: Щоб отримати те, що не має ціни, потрібно заплатити тим, що не має ціни.
Автор: Як не дивно, цей принцип мені зрозумілий. Та не дуже зрозуміло, як його втілити на практиці. За кохання потрібно віддати доброту або порядність?
Саєб: Це теж може спрацювати, тільки результат навряд чи зробить людину щасливою. Уявимо собі, що така угода дійсно могла б існувати. Якою стане людина, яка віддала доброту і порядність. Злою і непорядною, чи не так?
Автор: Гадаю, що так.
Саєб: Чи зможе вона бути щасливою в коханні?
Автор: Дуже сумнівно.
Саєб: Справа в тому, що на рівні ідей не працюють принципи, які працюють на рівні цінностей. На рівні ідей інші принципи.
Автор: В чому вони полягають?
Саєб: Коли я сказав, що потрібно заплатити тим, що не має ціни, малося на увазі не те, що потрібно віддати цю якість, позбутися її. Навпаки, заплатити означає розвинути і виявляти її.
Автор: Здається, я починаю розуміти. За те, щоб у життя увійшло кохання, потрібно заплатити, виявляючи доброту і порядність.
Саєб: Зокрема. Згадайте, як змальовують головного героя у вашому мистецтві. Зазвичай це мужній чоловік, який здійснює героїчні вчинки і врешті-решт зустрічає своє кохання. Водночас він є добрим, ніжним. Та ви ж розумієте, наскільки важко поєднувати мужність з добротою і ніжністю. Це і є ціною. Звичайно, ми розглядаємо приклад з мистецтва, однак він є показовим.
Автор: Здається, деякі чоловіки дочитають до цього місця і скажуть: "Тьху! До біса його, те кохання!" (жартую). Отже, за те, що не купується і не продається, потрібно заплатити тим, що не має ціни. Мова не йде про те, щоб віддати це, навпаки - про те, щоб відкрити і розвинути в собі певні якості.
Саєб: За натхнення потрібно заплатити відданістю своїй справі, за благополуччя - відкритістю до навколишнього світу, за процвітання - працьовитістю. Втім, елемент відмови теж є. Щоб отримати те, що я перерахував, потрібно відмовитися від нечесності, цинізму, звички до скиглення, тощо. Це зворотний бік медалі.
Автор: А якщо людина за те, що не купується і не продається, схоче заплатити тим, що має ціну. Наприклад, бажаючи отримати кохання, чоловік купує жінці прикраси замість того, щоб виявляти доброту і ніжність.
Саєб: У вашому світі є слово "ерзац". Замість того, щоб платити справжню ціну, він хоче відкупитися ерзацем. У відповідь він теж отримає ерзац. Соску-пустушку, яку ваші жінки дають дітям замість материнських грудей, щоб ті не плакали.
Відредаговано: 05.11.2024