Що ви знаєте про мавок? Українська міфологія
В книзі Вʼячеслав розпочалась ігрова подія, під час якої потрібно знайти мавку. Але хто такі мавки?
Вікіпедія дає нам таке пояснення:
Ма́вка, також на́вка, ня́вка, лісова русалка — істота української міфології, близька до русалки, в образі гарної оголеної дівчини чи дівча, вдягненої в довгу білу сорочку з довгим розпущеним волоссям. Згідно з народними повір'ями, на мавок перетворюються душі утоплениць та дівчаток, померлих без хрещення.
На думку частини дослідників, первісною назвою цих істот була «навка»: від прасл.*navь («мрець»); з того ж кореня походять українські слова нав і нава («домовина», «труна»), а також навк («мрець»). Варіанти «мавка» і «нявка» виникли пізніше внаслідок зближення з мавкати(«нявкати»). За іншою версію, якої дотримувався Олександр Афанасьєв у своїй праці «Поетичні погляди слов'ян на природу» (1865—69, т. 1—3), де вказував, що жителі України на той час вживали слова «нави», «навьский», не допускаючи зміни початкового звука. Та вважав, що назва походить від слів «мал», «малий»; так «малко» — дитина (хлопчик, малюк), «малка» — малоросла жінка. Таким чином, мавка означає «істота маленького зросту».
Уявлення про мавок побутують у Карпатах, на Поділлі та Галичині. Типовий образ мавки — це дівчина з зеленим волоссям. Але є принципова різниця між мавкою та нявкою, нявка не має спини. Тому у народних переказах часто додають, що нявка не має спини, так що ззаду видно нутрощі.
Звичайним місцем їхнього перебування є ліси. Мавками ставали діти, померлі нехрещеними, рідше — діти, яких украв чорт. Так ставалося з тими, що померли після семимісячного віку, померлі раніше ставали потерчатами. Як і у випадку з русалками, мавки можуть мати чоловічих відповідників — нявкунів. Поширеним було уявлення про танці мавок на так званих ігровищах — місцях, де не росте трава. Часом їм приписувалося висаджування квітів у горах. Вважалося, мавки можуть заманювати хлопців у хащі, щоб лоскотати їх до смерті. Також вони приходили вночі до жінок і дітей.
На мавок дуже схожі майки, що однак зрідка відрізняються виглядом — це дівчата дуже малого зросту. За поведінкою ж тотожні мавкам. Способом протидії майкам було прибивання над дверима з внутрішнього боку хатньої стіни ляльок-мотанок. У переказах описують, що майку можна спіймати і взяти за дружину, але шлюб з нею буде нещасливий. Якщо запитати в майки-дружини про якусь таємницю, вона обов'язково дасть відповідь, а після цього зникне.
Та чи віддасть мавка посох, який має врятувати ігровий світ від темних сил? Вʼячеслав вирушає на пошуки...
8 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиА в болгарській мові малка – то просто "маленький"(в сенсі розмір). Великий буде "гуляма"
Ірина Скрипник, Деякі слова. На слух розумію, проте відповісти на болгарській повноцінно навряд зможу
Я вивчала теж це питання. Мавка, нявка, лісова русалка або польова – синоніми. Як мавка не має спини, так і нявка. Я будь-якого персонажа допрацьовую за власним смаком. Наприклад, у мене є два оповідання, де мавку врятував відьмак. І вона тепер працює на нього секретаркою. Бо відьмак мандрує поміж двох світів. У моєї мавки немає спини й дуже любить ласувати чоловічою силою, яку їй пересилають сестри.
Вважаю, що кожен письменник може дивитися на міфологічних істот як йому забажається. Додавати щось своє, якусь родзинку, від якої світ у творі лише виграє :))
Ляна Аракелян, Цікава думка, дякую
Нявкуни? А вони чим відомі?
Ірина Скрипник, Як на мене, краще перечитати декілька джерел і написати блог своїми словами.
Нічого не знаю))
Ірина Скрипник, так))
Вау! Обожнюю тему міфології) Дуже цікаво все розписали, а карта виглядає так реалістично! Думаю, ця тематика має розвиватися, а ви ще й так цікаво подали цю тему з ігровим простором! Клас!)))
Віка Лукашук, Дякую :)
Дуже крутий візуал. Цікава інформація. Бажаю натхнення))
Ніка Цвітан, Дякую, натхнення мені знадобиться, коли буду їх бій описувати
Українська міфологія така багата та цікава. Дуже класно,що зараз вона починає виходити на передній план.
Любава Волошин, Так, у нас ще є багато цікавих істот в своєму арсеналі :)
Тож не варто розпитувати дружин про таємниці, а то ж візьме й зникне!)
Ірина Скрипник, )
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати