Три тижні минуло з повстання в Муромі, як знову палахнуло. На цей раз в місті Александров, в так званій "столиці 101 кілометра".
Для початку невелика предисторiя. В радянському союзi була така мiра покарання - "ссылка". Її застосовували до неблагонадійних осіб. Спочатку учасники білого руху, антирадянських виступiв , потім кримінальників , амністованих осіб i тих хто мiг зіпсувати образ радянських міст. Таким людям було не бажано зайвий раз з'являтися в містах, i жити билище чим за сто кілометрів бiля міст.
Місто Александров було найбільшим містом в сто кілометровiй зонi вiд Москви. Сто двадцять кілометрів по трасi. Спочатку його називали "Столичний 101 кілометр". Бо місто знаходилося в юрисдикціi столичних органів. Але народ , досить швидко, перейменував його на "Столицю 101 кілометру".
Столиця всiх "небажаних" в союзi , парадоксально стала улюбленим місцем відпочинку жителів Москви. Провінційна тиша. Гарні краєвиди в околиці.
До революційна архітектура в самому мiстi.
Місцеве керівництво, як i столичне, вловило тенденцію, i вiд кримінальників місто очищали. Лишаючи відносно безпечних "політичних".
I ось 23 липня 1961 року двоє солдатів з розквартированої під Москвою частини, вирішили провести вихідний в Алексадровi. Культурний відпочинок, переріс в банальну п'янку.
Проходячи мимо міліціонер , такий собі майор Кузнецов, наказав солдатам пройти за ним. Солдати відмовилися. Майор був без форми, і ксиви. Місто маленьке, начальство всi і так то в лице знають.
Не бажанням підкорятися, дуже вже солдати розлютили начальника. I вiн їх привселюдно побив. Солдати були п'яні, їм так то багато й не треба було. Відволікши у вiдiлок, зателефонував коменданту гарнiзона полковнику Черейському.
В принципi це було житейське діло. Переберуть солдатики на відпочинку, менти їх злегка ( а бувало не з легка) помнуть, позагоряють на нарах, приїдуть заберуть назад в частину. Ну там за "неподобающее поведения советского солдата на отдихе" вдають пару нарядiв поза чергою. На тому зазвичай і розходилися. Про те тут все так мирно не обійшлося.
Побиття було привселюдним. Солдатів - захисників , менти побили. Плюс стали вiдомi події в Муромі. В газетах про це не писали, радіо телебачення мовчало, але в радянському союзi відомостi "сарафанним радіо" розходилися дуже швидко. В народi його іронічно називали " Агенство "ОБС"" . Абревіатура розшифровувалася так - Одна Бабця Сказала.
З закликами "влаштуємо їм Муром", озброївшись підручними засобами пришли до відділку міліції. I підійшли вчасно. До відділку вже під'їхав начальник гарнізону , i почав вантажити затриманих.
Натовп оточив машину , i почав вимагати відпустити солдiв. Черейський відмовився. Сів в машину, i став наїжджати на людей. В прямому сенсi цого слова. Сів в авто, i вдавив на газ, їдучи на людей. За що й поплатився.
Автівку полковника було перевернуто. Його самого витягнули , i побили. Так , як автівки був лише один солдат, полковника лишили в спокої. Взявши лавки , люди пішли на штурм.
I тут, якщо вiрити офіційним відомостям, радянські міліціонери проявили просто чудеса гуманізму. На них йде натовп, вибиває лавками двері й вікна, а вони роблять понад 300 попереджувальних пострілів в повітря.
Але повернемося до основних подій. Коли натовп вiрвався в будівлю, міліціонери відступили разом з затриманими, до тюремного блоку № 4. Будівля була сусідня, i там був прибудований окремий коридор. Аби ув'язнених було простіше водити.
Тюремнi "вертухаї" церемонитися не стали. Відразу відкрили вогонь на ураження. По офіційнiй статистиці убито було 4 , поранено 19 осіб. По не офіційних - одних убитих в коридорi було вiд 20 до 30. Коридор представляв собою тiсне приміщення, люди йшли плотним строєм, тож пару автоматів Калашникова влаштували там справжню бійню.
Цікавий момент з солдатами. Пізніше будуть встановлені їх прізвища - Грездов i Крилилов. Користуючись сум'яттям , вони втекли з місця пригоди, i дісталися до своєї частини. Проте це вже нічого не змінило.
Люди вийшли з пекельного коридору, i вирішили обійти тюрму, аби взяти її штурмом. Їм вдалося пробитися у внутрішній двір, але наштовхнувшись на автоматний вогонь вони вiдiйшли.
Була спроба штурму з воріт. Людям вдалося пробитися в внутрішній двір, але потрапивши під сильний вогонь , вiдiйшли. Бачачи що не вдасться захопити тюрму, в тюрмi народiв, мітингувальники спалили відділок.